Bakan Soylu: Kadın cinayetleri geçen yılın yüzde 7 aşağısında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 26 Ekim Bayan Muhtarlar Günü hasebiyle Türkiye’nin farklı vilayetlerinden 200 bayan muhtarla, Edirne’de bir ortaya geldi. Aktifliğe Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Bayan ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, Kadın Muhtarlar Derneği Lideri Serpil Erenoğlu da katıldı. Kahvaltı sonrası bayan muhtarlara seslenen İçişleri Başkanı Süleyman Soylu, konuşmasının büyük kısmını bayan muhtarların hakları, muhtarlar kanunu, uyuşturucuyla gayret ve bayan cinayetlerinin önlenmesine ayırdı.

‘MUHTARLAR KANUNU KONUSUNDA SON HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ’ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde müjdesini verdiği muhtarlar kanunu ile ilgili son hazırlıklarını yaptıklarını belirten Bakan Soylu, “Dört başı mamur bir muhtarlar kanunu nasıl çıkarabiliriz, nasıl adım atabiliriz, neler yapabiliriz? Genel idari sistemimize katkı koyacak, takip edecek onu bir vesileyle daha fazla güçlendirecek ancak muhtarlarımızın ödev ve sorumluluklarıyla yetkilerini de dengeleyecek bir anlayışı nasıl bir formda gerçekleştirebiliriz? Bu bir siyasi istismar sıkıntısı değil. Bu bir siyasi taktik sıkıntısı değil. Tam aykırısı, devlet aygıtının içerisinde bir muhtar nereye oturmalıdır? Kendi sorumluluklarını, ödevleri, kendi yetkileri ne olmalıdır? Üzerinde hangi sorumlulukları taşıyabilir? Tüm bunları yeterli bir halde dengeleyerek ortaya koyabilecek bir muhtarlık kanunu konusunu yaklaşık bir yılı aşkın bir biçimde çalıştık. Ve tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bunu külliyede yaptığımız toplantılarda bir ortaya getirdik, konuştuk. Daha sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kendi kümemize bir vesileyle bunu sunduk. Artık Sayın Cumhurbaşkanımız 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle 22 bin muhtarın huzurunda ve Türkiye’deki bütün muhtarlarımızın şahsında orada bir kelamı daha ortaya koydu. Muhtarlık kanunu bir an evvel getirip bunu da artık çıkaralım anlayışını sizinle bir arada paylaştı. Biz de son hazırlıklarımızı, son tepkilerimizi yapıyoruz. Yeniden muhtarlarımızla burada Vilayetler Yönetimi Genel Müdürümüz var ve daire liderlerimiz var, daire liderimiz var. Muhtarlarımızla, ilgili federasyon, ilgili temsilciler, vilayetlerden gelecek temsilcilerle tekrar üzerinde bir sefer daha, son bir sefer daha çalışılıp çabucak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla alelacele bir formda inşallah tekrar önerilecektir. İnanıyorum ki gazi Meclis’te, milletvekilimiz de burada, bilhassa bayan milletvekillerimiz de bu bahiste orada öncülük edecek ve bir an evvel çıkması konusunu da temin edecekler” dedi.

‘METAMFETAMİN ÖNEMLİ BİR TEHDİT’ 

Uyuşturucu ile gayret konusunda bayan muhtarlara da vazifeler düştüğünü tabir eden Soylu, “Kadın muhtarlarımızdan bilhassa ricam; uyuşturucu problemine dikkat edilmesidir. Bilhassa yaklaşık bir yıldır lisana getirdiğimiz ‘metamfetamin’ önemli bir tehdittir. Bizler oluşturduğumuz saha baskısıyla; şunu burada söylemek isterim; eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik. Evvelden Doğu Anadolu’da yakaladığımız uyuşturucuların tamamının yüzde 20’si yakalanıyor, geri kalanı batıda yakalanıyordu oradan girdiği için yurt içine. Artık yüzde 76’sını hudutlarımızın çabucak önünde üç vilayette Ağrı, Van ve Hakkari vilayetinde yakalıyoruz. Geri kalan yüzde 24’ü lakin batıda yakalanıyor. Yani önemli bir saha baskısı ortaya koyduk. Geçen yıl 26 ton eroin yakalamıştık, toplam gümrükle bir arada. Artık toplam şu ana kadar onuncu ayı bitiriyoruz; lakin 6,5 ton yakaladık. Sebep? Zira eroin rotası Afganistan üzerinden, İran üzerinden Doğu Akdeniz’e indi. Ancak elbette ki artık öteki bir tehlikeyle karşı karşıya kaldık. Geçen yıl yılın toplamında 6 ton metamfetamin yakalamıştık. Bir evvelki yıl 3 tondu. Artık 10 tonu aştık. Yani bir metamfetamin tehlikesi var. Bu hususta ben hepinize teşekkür ediyorum. Muhtarlarımızdan razıyız. Kimi vilayetlerimizde o kadar güçlü iş birlikleri yapılıyor ki; hem annelere ulaşan, ailelere ulaşan muhtarlarımızı görüyorum. Hem çocukların elinden tutup onları tedaviye götüren muhtarlarımızı, onları hayata tekrar kazandırmaya çalışan kaymakamıyla, valisiyle, emniyet müdürüyle, sıhhat müdürüyle onlarla birlikte Yeşilay’la daima birlikte çalışan muhtarlarımız görüyorum. Bu büyük bir mücadeledir” diye konuştu.

‘UYUŞTURUCUYA BAĞLI VEFATLARI DÜŞÜRDÜK’

Uyuşturucuya bağlı ölümlerde de geçen yılın sayılarına nazaran yüzde 25’in altında gidildiğini söz eden Soylu, “2016 yılında Türkiye’nin 920 uyuşturucuya bağlı mevt vardı. 2017 yılında 941 uyuşturucuya bağlı vefat vardı. Sonra bu üstten aşağıya düştü. Bu rakamları Adli Tıp Kurumu verir. Geçen yıl 270 uyuşturucuya bağlı mevt, yani 941 bir en zirve noktasıysa 241’e, 270’e kadar düştü. Bu yıl geçen yılın isimli tıp sayılarına nazaran yüzde 25 altında gidiyoruz. Yani temel itibariyle uyuşturucuya bağlı vefatları düşürdük. Bir grup eroin rotalarını değiştirdik” sözlerini kullandı.

‘AVRUPA’DA UYUŞTURUCU İÇİMİNİN YAYGINLAŞMASI İÇİN KÜLTÜR OLUŞTURUYORLAR’

Avrupa’da açılan uyuşturucu satan dükkanlar ve uyuşturucu kahvelerini eleştiren Bakan Soylu, “Biz bunları yaparken, bu büyük çabayı gerçekleştirirken, her yıl operasyon sayımızı arttırırken, Avrupa eroin şırıngasını ücretsiz dağıtıyor. Narko shoplar, narko kafeler yani uyuşturucu kahveleri, uyuşturucu satan dükkanlar kuruyorlar. Sokağın yanında uyuşturucu içmek özgür. Burada anneler olarak da size sesleniyorum. Ailenin temel gereği olan bayanlar olarak da size sesleniyorum. Bütün bunlardan çocuklarımızı, gençlerimizi, gelecek kuşaklarımızı korumalıyız. Avrupa’dan çocuklarımızı korumalıyız. Biz onlara uygunluk yapıyoruz. Dünyadan, doğudan gelen uyuşturucuyu batıya sevk etmemek için canhıraş uğraş ortaya koyuyoruz, onlar orada hem kimyasal laboratuvarlarında uyuşturucu üretiyorlar hem de dönüyorlar, orada uyuşturucuyu özgür bırakarak, dünyanın her tarafına uyuşturucu içiminin yaygınlaşması için bir kültür oluşturmaya çalışıyorlar” dedi.

‘KADIN CİNAYETLERİ GEÇEN YILA NAZARAN YÜZDE 7 AZALDI’

Aile içi şiddet konusuna da vurgu yapan Bakan Soylu, bu yıl bayan cinayetlerinin geçen yılın yüzde 7 altında olduğunu belirtti. Soylu, “KADES programını ve uyuşturucu ihbarı için AHENGE programını yaygınlaştırmaya ve teşvik etmeye çalışalım. Evvelce karakollarda bu barıştırma hadisesi vardı biliyorsunuz biz yasakladık. Notunu alacaksınız, ilgili tutanağını tutacaksınız, yasal önlemlerini alacaksınız ve takibini yapacaksınız. Bayan geldi ve ‘ben vazgeçtim şikayetimden’ dedi. Vazgeçse dahi o sizin artık daima arayıp sormanız, hal hatır etmeniz, başına bir şey gelmesi konusunda utanıp sizi tekrar arayamamazlık etmemesi için o teması devam ettirmeniz en değerlisidir. Zira bazen etraf baskısı, mahalle baskısı olabilir fakat sonuç itibariyle şayet biz devletin kurumları olarak, ‘bir şey olmaz’ dersek, yarın bir vefatla burada karşılaşabiliriz. Şu anda bayan cinayetleri konusunda da bilgi vermek isterim. Geçen yılın yüzde 7 aşağısında bayan cinayetleri. Biz, bir adedinin bile olmasına tahammülümüz kelam konusu değildir. Bir adedinin olmaması için de uğraş sarf ediyoruz. Lakin birtakım değerlendirmeler yapıldı, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkınca bayan cinayetleri artacak, şöyle olacak, bu türlü olacak denildi, hiç bu türlü bir şey değil. Polis birebir polis, devlet birebir devlet, kanun tıpkı kanun” dedi. 

‘750 HADİSE ELEKTRONİK KELEPÇEYLE TAKİP EDİLİYOR’ 

İçişleri Bakanlığı Güvenlik Acil Durum Merkezi’nde oluşturulan ‘Elektronik Kelepçe Merkezi’nin dünya tarafından takip edilen bir sistem olduğunu belirten Soylu, “İçişleri Bakanlığı’nın Güvenlik Acil Durum Merkezi’nin çabucak altında bir Elektronik Kelepçe Merkezi oluşturduk. Bugün prestijiyle 750 olay elektronik kelepçe vasıtasıyla takip edilmektedir. 24 saat çalışan bir merkez. İki tane araç var, birisi erkekte birisi bayanda duruyor, şiddet uygulayan erkekte ayrıyeten ayağında kelepçe var. Şayet bayana ilişkin bir yakınlaşması yahut ilgili alanları ihlali kelam hususuysa kelepçe ve ilgili araçlar sinyal vermeye başlıyorlar ve çabucak bizim polislerimiz olaya müdahale etmeye başlıyorlar. Bu kadar açık ve net. Burada birçok sıkıntıyı birlikte yürütüyoruz” diye konuştu. (

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir