BM duyurdu: Sudan’da toplu mezar bulundu

OHCHR’dan yapılan açıklamada, mahallî halkın cesetleri toplu mezarlara atmaya zorlandığı vurgulanarak, “Öldürülenlerin kentin mezarlıklarından birinde uygun bir formda gömülmesine müsaade verilmedi. Kaynaklara nazaran 20 Haziran’da en az 37 ceset, El-Cuneyna’nın batısındaki Merkez İhtiyat Polisi karargahının yaklaşık iki ila dört kilometre kuzeybatısındaki Ranga bölgesinde, Al-Turab Al Ahmar ismi verilen açık alanda yaklaşık bir metre derinliğindeki toplu mezara gömüldü. Birebir bölgeye 21 Haziran’da 50 ceset daha gömülmüştü. Gömülenler ortasında 7 bayan ve 7 çocuk cesedi de bulunuyordu” denildi.

“HDK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜLER”

BM, emniyetli kaynaklardan elde edilen bilgiler sonucunda cesedi bulunan şahısların HDK tarafından öldürüldüğünün tespit edildiğini söyledi. Açıklamada, “Ofis tarafından toplanan emniyetli bilgilere nazaran, toplu mezara gömülenler 13-21 Haziran tarihleri ortasında El-Cuneyna, Al-Madaress ve Al-Jamarek bölgelerinde HDK ve müttefiki milisler tarafından öldürüldü ve Batı Darfur Valisi Khamis Abbaker’in HDK tarafından gözaltına alınmasından kısa bir mühlet sonra 14 Haziran’da öldürülmesini takip eden şiddet olaylarının birçok kurbanını içeriyor. Bu bireyler ortasında tedavi edilmeyen yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybedenler de bulunmaktadır” sözleri kullanıldı.

BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, olayla ilgili bağımsız soruşturma davetinde bulunarak, “Sivillerin ve muharip olmayan şahısların öldürülmesini en güçlü halde kınıyorum. Ölenlerin aileleri ve toplumlarıyla birlikte maruz kaldıkları duygusuz ve saygısız muamele karşısında daha da dehşete düşüyorum. Cinayetlere ait süratli, kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yürütülmeli ve sorumlulardan hesap sorulmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir