Çin Komünist Parti Kongresi sona erdi: Eski devlet başkanı salonda atıldı

Çin’de ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) başşehir Pekin’de 1 hafta süren kritik kongresi sona erdi. Parti tüzüğünde değişikliğe gidilirken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ÇKP’nin “merkezi lideri” olduğu ve niyetlerinin Çin’in gelişmesinde “yol gösterici rol” oynadığı ibareleri eklendi. Eski Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun beklenmedik bir halde misyonlu çalışanın refakatinde salondan dışarı çıkması ise dikkat çekti. Bahisle alakalı ise açıklama yapılmadı.

Çin’de iktidardaki Komünist Parti’nin 15 Ekim’de başşehir Pekin’deki 20. Ulusal Kongresi tamamlandı. Kongrenin kapanış oturumu, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in başkanlığında Tiananmen Meydanı’nda yer alan Büyük Halk Salonu’nda yapıldı. ÇKP 19. Merkez Komitesi’nin ve 19. Merkezi Disiplin Denetleme Komisyonu’nun raporlarının onaylandığı oturumda, parti tüzüğünde değişiklik yapılmasına dair alınan bir karar da kabul edildi. Karara göre parti tüzüğüne Xi Jinping’in ÇKP’nin “merkezi lideri” olduğu pozisyonu ve Xi’nin kanılarının Çin’in gelişmesinde yol gösterici rol oynadığı ibareleri eklendi.

Yaklaşık 96 milyon üyesi bulunan Çin Komünist Partisi’nin 5 yılda bir düzenlenen kongresine ülke genelinden katılan 2 bin 296 delege bugünkü oturumda, ÇKP Merkez Komitesi’nin 205 üyesi ile 171 yedek üyesini de belirledi. Yeni ÇKP Merkez Komitesi’nde Başbakan Li Keqiang ve yeni başbakan adayları ortasında ismi geçen Wang Yang dahil mevcut Politbüro Daimi Komitesi’nin 4 üyesi yer almadı. Merkez Komite’ye Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang ve Çin iktisadının direksiyonundaki isim olarak anılan Başbakan Yardımcısı Liu He de giremedi.

Kapanış merasimi öncesinde Xi Jinping’in selefi Hu Jintao’nun beklenmedik biçimde vazifeli çalışanın refakatinde salondan dışarı çıkması ise dikkat çekti. Xi’nin yanındaki koltukta oturan 79 yaşındaki Hu’nun yanına gelen iki misyonlu, Çin’in eski önderine dışarıya kadar eşlik etti.

ÇKP 20. Merkez Komitesi, yarın birinci genel heyet toplantısını basına kapalı olarak gerçekleştirecek. Politbüro’nun 25 üyesinin seçileceği toplantının akabinde Politbüro Daimi Komitesi belirlenecek. Dünyanın 2. büyük iktisadını gelecek 5 yılda yönetecek 7 kişinin yarın basının karşısına çıkması bekleniyor. 69 yaşındaki Xi Jinping’in tekrar ÇKP’nin Genel Sekreteri seçilmesi ve 3. periyoduna başlaması bekleniyor. Xi Jinping, seçilmesi durumunda Çin’in kurucu lideri Mao Zedong’dan sonra iki dönemden fazla parti liderliğini ve devlet başkanlığını sürdüren birinci isim olacak.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir