Muz üreticilerinin soğuk hava nöbeti

Manavgat, son 10 yıldaki yatırımlarla örtü altında 20 bin dekarlık alana muz ekimi yapılarak Türkiye’nin muz üretim merkezi haline geldi. Havanın soğuduğu son günlerde Manavgatlı üreticiler seraların ısısını 7 derecede tutabilmek için büyük uğraş sarf ediyor.

Üreticiler, seralarda kullanılan çeşitli iklimlendirme sistemleriyle muz bitkilerini ve eser randımanını müdafaayı hedefliyor. Hava sıcaklığı 7 dereceye düştüğünde otomatik olarak harekete geçen iklimlendirme sistemlerinin yanı sıra, klasik prosedürlerle de seraların ısısı korunmaya çalışılıyor.

Üreticiler, iklimlendirme sistemlerinden termosifon sistemiyle ısıtılan yahut yer altından çekilen 22 derecedeki suyun buharının yanı sıra, sisleme ve dumanlama prosedürünü de kullanıyor.

Manavgat’ta 12 dönümlük kapalı alanda muz serası olan Hasan Çetin ve Hasan Göktaş, soğuk gecelerde seradaki bitkileri müdafaanın değerine değindi. Muzun tropikal cins olduğunu ve büyük ısı dalgalanmalarına dayanamadığını belirten Hasan Göktaş, sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesi durumunda muz bitkisinin gerilime girdiğini ve eserde randıman kaybı olduğunu söyledi.

Seranın ısısını koruma etmek için karbondioksit salınımı ve yer altından gelen sıcak su buharını kullandıklarını anlatan Göktaş, “Seraların içinde sıcaklık 7 dereceye yaklaştığında kutularla satın aldığımız karbondioksit gazını seranın içine salıyoruz. Bunun 2 tıp yararı oluyor. Üstten gelen soğuk havayla muz bitkisi ortasında bariyer oluşturuyor ve soğuk havanın aşağı geçmesini önlüyor. Tıpkı vakitte karbondioksit olduğu için bitkinin daima fotosentez yapmasını ve canlı kalmasını sağlıyor” dedi.

Karbondioksit salınımının yanı sıra yerin 110 metre altından artezyenden su çıkardıklarını anlatan Göktaş, “Çıkardığımız bu suyun sıcaklığı yaklaşık 22 derece civarında. Yerden yaklaşık 1,5 metre yüksekte kurduğumuz borularla su bütün serayı dolaşıyor. Boruların her bir metrelik kısmında mikro başlıkların bulunduğu fıskiyeler var. Buralarda çıkan su soğuk havanın tesiriyle buharlaşıyor ve ısıyı sabit tutmaya yardımcı oluyor” diye konuştu.

Muz bitkisinin soğuktan korunmasının öbür örtü altı bitkilerinden farklı olduğunu kaydeden Göktaş, “Muz, çok fazla sıcaklık dalgalanmalarını sevmiyor. Isının stabil kalması gerekiyor. O yüzden biz, muz üreticileri saat 21.00’den sabah güneş doğup, dışarısı ısınana kadar seradan ayrılamıyoruz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir