Ukrayna savaşı: Rusya’nın pop yıldızı Alla Purgaçeva ‘Hayali amaçlar için gençlerimiz ölüyor’ dedi

Laurence Peter | BBC News

Getty Images

Rusya’nın en ünlü pop müzikçilerinden Alla Pugaçeva, Ukrayna savaşına karşı olduğu için suçlamalara amaç olan eşi Maxim Galkin’le dayanışarak, yetkililere “Beni de dış güçlerin casusu ilan edin” diye seslendi.

Kendisi de ünlü bir sunucu ve müzikçi olan Maxim Galkin Cuma günü Rusya’nın Ukrayna’ya karşı giriştiği savaşı kınadıktan sonra “dış güçlerin ajanı” olmakla suçlanmıştı.

“Dış güçlerin ajanı” suçlaması Rusya hükümeti tarafından sık sık Kremlin’in siyasetlerini açıkça eleştiren bireyler, kümeler, örgütler ve medya kuruluşlarına yöneltiliyor.

Onlarca yıldır ülkenin en sevilen pop müzikçilerinden olan Alla Pugaçeva toplumsal medya paylaşımında kocasının “gençlerin hayali maksatlar uğruna ölmesine razı olmayan gerçek ve sadık bir Rus yurtseveri olduğunu” söyledi.

Pugaçeva Kremlin’in “hayali amaçlarının” Rusya’nın memleketler arası toplumdan dışlanmasına yol açtığını ve vatandaşlarının hayatını çok zorlaştırdığını da kaydetti.

Televizyon sunucusu, komedyen ve müzikçi olan eşi Galkin’in “anavatanında refah, barış ve söz özgürlüğünü savunduğunu” ekledi.

Getty Images Devlet Başkanı Putin 2014 yılında Pugaçeva’yı Kremlin’de kabul etmişti

MEGASTAR KONUŞTU, TESİRİ NE OLABİLİR?

Steve Rosenberg’in yorumu

BBC Rusya Editörü

Alla Pugaçeva’nın müzik dünyasındaki mesleği 1960’larda başladı ve Sovyet Birliği’nin son bulduğu yıllardan geçerek bugüne kadar onlarca yıl devam etti.

Rusya’da çok sevilen ve hürmet duyulan bir sanatçı olan Pugaçeva’nin Ukrayna savaşı hakkındaki görüşleri büyük haber.

Özellikle de “Gençlerimiz, ülkemizi memleketler arası toplumdan dışlayan hayali amaçlar için ölüyor” sözleri Kremlin’i muhtemelen çok öfkelendirecek.

Ama bu açıklamaların, Putin idaresinin hala “özel askeri operasyon” diye tanımladığı savaş konusunda Rusya kamuoyunun görüşlerini etkileyip etkilemeyeceğini söylemek için şimdi erken.

BBC

Pugaçeva ve Galkin geçtiğimiz Mart ayında, Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlamasından bir ay kadar sonra İsrail’e gitmişlerdi. Geçen ayın sonunda çocuklarıyla birlikte Rusya’ya döndüler.

Eylül başlarında Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov Galkin için “Yollarımızın ayrıldığı açık. Çok berbat birtakım açıklamalar yaptı” dedi.

Galkin Rus askerlerinin işlediği tez edilen savaş cürümlerini kınamış ve Ukrayna’nın işgal edilmesini hiç bir şeyin mazur gösteremeyeceğini söylemişti.

Rusya’dan 2014’te ayılan ve Estonya’da yaşamaya başlayan Rus müziğinin önde gelen isimlerinden Artemi Troytski, Pugaçeva’nın son açıklamalarının kıymetli olduğunu düşünüyor.

“Alla Pugaçeva Rusya’da son 50 yılın en büyük pop yıldızı” diyor ve sürdürüyor:

“Ünü çok büyük ve efsane bir karakter. Sanırım bir çok kişi bu türlü bir şey yapmasını bir müddettir bekliyordu zira kocası Maxim Galkin aylar evvel savaşa karşı olduğunu seferlerde açıkladı.

“Kamuoyuna birinci kere bu türlü net bir siyasi açıklama yapıyor ve bence bu bile Rusya halkını tek başına sarsacak bir şey. Fakat Rusya kamuoyunu etkileyen tek şey onun görüşleri değil. Rusya ordusunun yaptığı yanılgılar, Ukrayna ordusunun karşı taarruza geçişi ve iktisadın berbatlaşması daima birlikte Putin ve onun savaş siyasetlerinin aleyhine tesirler yaratıyor.”

Rusya, kendi kamuoyuna Ukrayna’da neo-Nazilere karşı savaştığını ve Ukrayna’nın NATO ittifakı ile sıkı münasebet içinde olmasının kendisi için tehdit oluşturduğunu söylüyor.

24 Şubat 2022 günü başlayan işgal mühletince Birleşmiş Milletler tarafından tutulan kayıtlara nazaran en az 5 bin 718 sivil öldü, 8 bin 199 sivil yaralandı ve 7 milyondan fazla Ukraynalı konutundan göçmek zorunda kaldı.

Savaşta ölen sivillerin sayısının, kaydı tutulabilenden daha yüksek olduğu varsayım ediliyor.

Ölen ve yaralanan askerlerin sayısı ise on binlerle söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir